Přijeďte k nám již tuto sezónu
Přijměte pozvání do Jeseníků, do půvabného kraje plného
přírodních krás, sportovního vyžití a kulturních památek.
Aktuálně
0%
Seznamte se s barokním malířem Janem Kryštofem Handkem

Seznamte se s barokním malířem Janem Kryštofem Handkem

Na letošní rok připadá 330. výročí narození a 250. výročí úmrtí barokního malíře a janovického rodáka Jana Kryštofa Handkeho, který žil v letech 1694 až 1774. Rýmařovské muzeum k tomuto jubileu připravilo několik akcí. V sobotu 5. října se můžete s touto osobností seznámit na výstavě obrazů, fotografií a historických předmětů s názvem Barokní malíř Jan Kryštof Handke. Janovický rodák.
Její vernisáž se koná od 16 hodin v Galerii Octopus rýmařovského muzea. Úvodní slovo bude patřit třem odborníkům - Leoši Mlčákovi, Františku Zehnalovi a Michalu Vyhlídalovi. Na čtvrtek 17. října je plánovaná přednáška Ladislava Daniela z Univerzity Palackého v Olomouci o životě a díle J. K. Handkeho. Ve čtvrtek 7. listopadu bude o životě a díle J. K. Handkeho v kontextu mikroregionu Rýmařovska hovořit Leoš Mlčák. Komentovaná prohlídka výstavy vedená Michalem Vyhlídalem se uskuteční ve čtvrtek 21. listopadu. Všechny doprovodné akce začínají v 18 hodin.
Dílo J. K. Handkeho můžete vidět na severní Moravě, v Čechách a jižním Polsku. Nejvýznamnější díla jsou umístěna v řadě olomouckých chrámů a na Hradisku, v Opavě, Jívové, Hradci Králové, Šternberku, Velkých Losinách i v rýmařovských svatyních. Zvláštní místo v mistrově tvorbě má výzdoba na univerzitě ve Wroclavi. Výstavu, která potrvá do 24. listopadu 2024, a doprovodný program umožnila finanční dotace Ministerstva kultury ČR a města Rýmařova a koná se ve spolupráci s Římskokatolickou farností Rýmařov.
V Galerii Pranýř je do 27. října 2024 vystaven soubor fotografií rýmařovského autora Miroslava Glacnera Kostely krásné a vzácně otevřené II, na nichž jsou zachyceny kostel sv. Maří Magdalény v Horním Městě, kostel sv. Kateřiny Alexandrijské v Rešově, kostel sv. Václava ve Skalách, kaple Nejsvětější Trojice ve Stříbrných Horách a kostel sv. Antonína Paduánského v Tvrdkově.
01.10.2024 | Ostatní
Svatováclavský koncert v Bruntále letos obohatí prohlídka zimní kaple

Svatováclavský koncert v Bruntále letos obohatí prohlídka zimní kaple

Letošní Svatováclavský koncert dvou pěveckých sborů se uskuteční v sobotu 28. září 2024 od 15 hodin v kostele u Kobylího rybníka v Bruntále. Smíšený pěvecký sbor Bruntál kromě chorálu Svatý Václave zazpívá další skladby českých i zahraničních autorů, a to jak a capella, tak s instrumentálním doprovodem. Dirigovat bude Jiří Šikula.
Smíšený pěvecký sbor dospělých Vox montana, sbor existující pod Základní uměleckou školou v Rýmařově, předvede svůj program pod taktovkou Jiřího Taufera. I tento sbor zde předvede svůj program. Na závěr slavnostního koncertu zazní skladby v podání obou sborů.
Po skončení koncertu budou pro zájemce zpřístupněny prostory kostela, kam se lidé běžně nedostanou. Jedná se zejména o prostor pod kostelem zvaný zimní kaple. Prohlídku doplní o informace člen Klubu za starý Bruntál Pavel Rapušák. V rámci této výjimečné prohlídky se lidé budou moci zúčastnit ankety, jak prostor této kaple využít. K nahlédnutí budou rovněž knihy narození, svateb a úmrtí ze čtyřicátých a padesátých let.
25.09.2024 | Ostatní
Objevy v Bruntále archeology neustále překvapují

Objevy v Bruntále archeology neustále překvapují

Zajímá vás historie a nejnovější objevy památkářů? Pak vás zprávy z jednoho z nejstarších českých měst určitě nezklamou. I archeology nálezy na území Bruntálu neustále překvapují. Nedávno v sondě ve svahu pod bruntálskou baštou v Partyzánské ulici objevili příkop, který mohl být součástí městského opevnění ve druhé polovině 13. století, tedy v době, kdy bylo město založeno. Přibližně z té doby zde byly nalezeny keramické střepy a další drobné předměty.
Pozůstatky hradeb, které archeologové odkryli mezi panelákem a baštou, jsou sice mladší, ale i tak jde o mimořádný nález. Měly totiž neobvyklé konstrukční řešení. Přibližně stejně stará a tehdy podobně významná města v regionu, jako jsou Hlubčice v Polsku a Krnov, byla chráněna dvoumetrovými zdmi, doplněnými systémem půlválcových věží. Aktuální nález na Partyzánské ulici tyto vlastnosti nemá. Hradební zeď je široká pouze 85–90 centimetrů a k jejímu vnitřnímu líci jsou přiloženy hranolové pilíře. Zřejmě tedy šlo o hradbu s ochozem na obloucích, tedy stavební typ, který nebyl pro české země ve středověku obvyklý. Jak uvedl František Kolář z Národního památkového ústavu v Ostravě, byl tento druh staveb typický spíše pro některé oblasti v Německu. Je pravděpodobné, že hradba je z konce 15. nebo přelomu 16. století.
Archeologové zde objevili rovněž důkazy o tom, že součástí předpokládané hradby s ochozem na obloucích byla původně půlválcová věž, která hradbu předstupovala, a v interiéru měla kruhový nebo oválný půdorys. Později zřejmě byla nahrazena baštou, která zde v torzu stojí dodnes. Bašta v Partyzánské ulici je významnou historickou stavbou města Bruntálu, které se řadu let snaží zpřístupnit ji veřejnosti. Aktuální archeologický výzkum byl zapotřebí kvůli plánované rekonstrukci bašty.
Také objev cihlářské čtyřkanálové žárové pece na louce mezi městským parkem a Starým Městem patří v kraji k archeologickým unikátům. Tento typ je charakteristický pro raně industriální formy cihlářské výroby. V českých zemích se nacházely takových objektů stovky, ale dochovaly se jen výjimečně. Bruntálská cihelna byla v různých fázích vývoje schematicky zaznamenána v katastrálním plánu z roku 1836 a dalších mapových podkladech, její skutečnou podobu ale odhalil až současný archeologický výzkum. „Pečlivě identifikované části bývalé cihelny, její vnitřní uspořádání a základy stavby se v budoucnu mohou stát zajímavým turistickým cílem. Nyní nás čeká rozhodnutí, jak základy tohoto historického objektu zakomponovat do nově budované čtvrti města. Poté bude moci být připraven projekt, který připomene část cihlářské výroby na území našeho města,“ řekl k nálezu cihelny místostarosta Bruntálu Petr Rys.
19.09.2024 | Ostatní
Fantastická přehlídka historických automobilů opět projede Jeseníky

Fantastická přehlídka historických automobilů opět projede Jeseníky

S automobily veterány a jejich milovníky se potkáte během 24. ročníku Podhorské jízdy veteránů Trofeo Niké Jeseníky, která se koná o víkendu 13. až 15. září 2024. Motem akce je i letos slogan – Zpomal a rozhlédni se.
Jízda plná pohody, absolutního relaxu a samozřejmě toulání kouzelnou krajinou Moravskoslezského, Olomouckého a Zlínského kraje, to je oblíbená veteránská akce Trofeo Niké Jeseníky. V Jeseníkách můžete veterány na čtyřech kolech obdivovat v sobotu 14. září 2024 ve Vrbně pod Pradědem u kostela sv. Michaela Archanděla. Poté se kolona vydá do Jeseníku a jeho vyhlášených Priessnitzových léčebných lázní, aby vzdala hold fenoménu přírodního léčitelství, rodišti guru světové hydroterapie Vincenze Preissnitze. I hosté Lipová lázní se budou moci kochat nejen naleštěnými dědečky a pradědečky automobily, ale i dobovými kostýmy jejich posádek. Odtud kolona zamíří do Ludvíkova.
V neděli 15. září vede trasa účastníků z Malé Morávky přes Ovčárnu do Karlovy Studánky, takže i tady se návštěvníkům Jeseníků naskytne nejeden mimořádný pohled a zážitek. V Hudební hale navíc zazní od 14 hodin koncert Andrei Kalivodové, Martina Maxy a smyčcového orchestru Jeseník s názvem Zpomal a rozhlédni se.
Letošní jízda se jede na počest Karla Lopraise a jeho 75. narozenin In memoriam
05.09.2024 | Ostatní
Osm dní plných hudby prožijete v Krnově

Osm dní plných hudby prožijete v Krnově

Krnovské hudební slavnosti jsou největším hudebním svátkem v Krnově. Osm dní plných hudby, která zní celým městem: na pěší zóně, v chrámech, v divadle, v zahradách i parcích a vrcholí dvoudenním festivalem. Letošní svátek hudby se koná od neděle 1. září do neděle 8. září 2024 a vystoupí v něm tři desítky umělců.
Zahájení v Koncertní síni sv. Ducha bude 1. září patřit slovenské vokální skupině Fragile, o závěrečné vystoupení 8. září se v krnovském divadle postará Richard Müller s kapelou. U Bauerova památníku se v pondělí 2. září představí písničkářka Kaczi, Zahrada smyslů bude o den později patřit Krnovance, koncertní síň ve středu 4. září rozezní Dorota Grossová s Ensemble Damian a první dáma českého šansonu Renáta Drössler ve čtvrtek 5. září zazpívá v synagoze.
Ve festivalové části v pátek 6. a v sobotu 7. září zahrají skupiny Tublatanka, Argema, Desmod, Kontrafakt či Kollárovci. Ze zpěvaček a zpěváků to jsou Martina Pártlová, Michal David či Ben Cristovao. Festivalová část se opět uskuteční v parku u městských lázní a kromě hudebního zážitku se můžete těšit na Chill Out zónu, dětskou zábavnou část i dvě velké gastro zóny.
23.08.2024 | Letní aktivity
Nejlepší zlatokopové světa se sejdou v Jeseníkách. Buďte u toho!

Nejlepší zlatokopové světa se sejdou v Jeseníkách. Buďte u toho!

Mistrovství světa v rýžování zlata se koná od pondělí 19. srpna do soboty 24. srpna 2024 ve Zlatých Horách. Do Jeseníků se v těchto dnech sjede elita zlatokopů z více než dvaceti zemí z pěti kontinentů. Kromě nich se očekává mnoho diváků, kteří mohou obdivovat zručnost moderních zlatokopů při extrahování malých kousků cenného zlata, zvaných zlatinky, z písku.
Zahajovací průvod vyjde od vlakového nádraží ke skanzenu v pondělí 19. srpna v 17 hodin a slavnostní zahájení začne ve skanzenu v 18 hodin. Během mistrovství jeho účastníci zažijí také zlatokopeckou svatbu, španělský večer či ohňovou show. K poslechu, tanci a zábavě zahrají například kapely Fleret, Hudba z Marsu, Lady Birds, Holátka. Finálová kola mistrovství si užijete v sobotu 24. srpna, kdy úspěšní zlatokopové převezmou svá ocenění. Akci na závěr roztančí kapela Rednex.
Mistrovství se koná v malebném prostředí Údolí ztracených štol, kde byla vybudována replika zlatorudného mlýnu, stoupy na drcení rudy a dřevěné sruby. Toto místo je významné nejen pro šampionát, ale také každoročně hostí akce jako je Otvírání jesenického Klondiku a soutěž O putovní zlatou pánev starosty Zlatých Hor.


19.08.2024 | Letní aktivity
Pobytové balíčky